Beni Hatırla?
Kayıt Ol Şifremi Unuttum?


              

Daivid Cameron: Esad Geçiş Hükümetinde Yer Alabilir

Daivid Cameron: Esad Geçiş Hükümetinde Yer Alabilir

İngiltere Başbakanı Daivid Cameron, Suriye’de devam eden iç savaşın sona erdirilmesi için planlanan geçiş hükümetinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yer alabileceğini söyledi.

İNGİLTERE’NİN GÖRÜŞÜ DEĞİŞTİ

İngiltere daha önce Esad iktidarı terk etmeden herhangi bir diplomatik sürecin başlayamayacağını savunuyordu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’ta bulunan Cameron, İngiltere’nin Sky News televizyon kanalına bir mülakat verdi ve her şeye rağmen Esad’ın Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığını vurguladı:

“Esad Suriye’nin geleceğinde bir rol üstlenemez. Bu konuda görüşümüz değişmedi. Elbette geçiş döneminin nasıl olacağı konusunda görüşmelerimiz çok kritik ve şu anda bu konuya odaklanmalıyız.”

AVUSTURALYA DA “ESAD” DEMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere dün Suriye’de barış sağlanması için Devlet Başkanı Beşar Esad’la masaya oturulması gerektiğini savunan ülkeler arasına Avustralya da katılmıştı. Deutsche Welle Türkçe’de yayınlanan haberde Avustralya’nın yeni hükümeti, Suriye politikasında değişiklik mesajı vermişti. Yeni Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Suriye’de en makul çözümün, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın da dahil olacağı bir ulusal birlik hükümeti kurulması olduğunu düşünenlerin sayısının arttığını belirtmişti.

ALMANYA VE TÜRKİYE DE YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI

Almanya Başbakanı Angela Merkel de kısa bir süre önce Esad ile diyalog kurulması gerektiğini söylemişti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Esad’lı geçiş dönemi olabilir” demişti.

RUSYA EN BAŞINDAN BERİ “ESAD” DİYOR

Rusya ise uzun bir süredir Esad’ın da Suriye’deki barış görüşmelerine dahil edilmesi gerektiğini savunuyordu. Ancak Batılı ülkeler bunu reddediyordu.

RADYO YAYIN BİLGİLERİ

SON GELEN İSTEKLER:


Copyright © 2016, RadyoSevimli.Net - Her Hakkı Saklıdır. -